#1 19-09-2008 19:17

Niv

Panadol

Zarejestrowany: 13-09-2008
Posty: 4

Antybohater w literaturze i filmie

Przygotowuje właśnie prace na ten temat.Może ktoś z Was mógłby podrzucić mi jakiś pomysł?
Będe bardzo wdzięczna:)

Offline

 

#2 24-09-2008 11:07

wishka

Administrator

2527533
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 403
WWW

Re: Antybohater w literaturze i filmie

Wydawałoby się, że łatwy temat, ale myślę i myślę i w sumie pustka, hehe.

Z pewnością możesz nawiązać do popularnego ostatnio (zwłaszcza dzięki "Rodzinie Soprano") motywu "dobrego gangstera", tu przede wszystkim "Ojciec chrzestny" (i jako książka i film).

Przychodzi mi też do głowy "Mistrz i Małgorzata" - tu postać Wolanda, który w końcu jest "...częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro" :)

Myślę, że u Dostojewskiego znajdziemy też kilka przykładów: "Zbrodnia i kara", "Notatki z podziemia".

Oscar Wilde - tytułowy bohater "Portretu Doriana Graya"

Mozesz też siegnąć do kanonu literatury dotyczącej tragizmu wojennego, literatury łagrowej - często pisarze pokazywali nam zwykłych ludzi, którzy musieli przyjmowac różne postawy w obliczu strasznych rzeczy, które ich spotkały (choć "Inny świat").

Tak na gorąco łatwiej jest jednak z filmem, dziś popularni są bohaterowie, którzy nie sa jednoznaczni, czasem wiemy, że postepują nie do końca moralnie, ale mamy dla nich sympatię :) W końcu są tylko ludźmi... Ostatnio głosno było o batmanie, z pewnością duzo na ten temat znajdziesz, idealny przykład antybohatera (koniecznie jednak z odniesieniem do komiksowego oryginału i jego korzeni, hehe).

Pomyślę jeszcze i coś mam nadzieję dopiszę.


http://www.denness.net/scrobblersig.php?username=wishka

Offline

 

#3 24-09-2008 17:10

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Antybohater w literaturze i filmie

Ja się nie znam, ale się wtrącę ;) w temacie 'dobrego gantstera'. Zawsze jest jeszcze Dexter - dobry morderca ;) myślę, że też warto nadmienić.


))<>((

Offline

 

#4 24-09-2008 20:55

Niv

Panadol

Zarejestrowany: 13-09-2008
Posty: 4

Re: Antybohater w literaturze i filmie

Faktycznie z filmami jest o wiele łatwiej.Narazie wymyśliłam:"Dexter" , "Lot nad kukułczym gniazdem " (postać Murphy'ego), "Ojciec Chrzestny" , "Fight Club" , Milian Gilmore "Strzał w serce" , "Rain man", "Taksówkarz" , "Leon Zawodowiec";)
Oczywiście część z tych propozycji funkcjonuje jako książka i film , np."Lot na kukułczym gniazdem","Dexter" czy "Fight Club"..
Niby już troche mam pomysłów ale nadal nie wiem co będzie najbardziej odpowiednie..
Dzięki za odpowiedzi:)Mam nadzieje ,że jeszcze coś wymyślimy.

Offline

 

#5 26-09-2008 12:24

_49

Ibuprom MAX

Skąd: out_of_reach
Zarejestrowany: 16-10-2006
Posty: 91

Re: Antybohater w literaturze i filmie

Mistrz od Świetlickiego (Dwanaście, Trzynaście) sam siebie tytułuje w tej pierwszej powieści mianem "arcyantybohatera". Tak mi się od razu skojarzyło. Może to?

Poza tym jest tego w literaturze współczesnej, moim zdaniem, masę: Masłowska (Silny z Wojny polsko-ruskiej); główni bohaterowie-alkoholicy u Pilcha (choćby z Pod Mocnym Aniołem - tutaj dodatkowo jeszcze elementy autobiograficzne); Amos Oz i jego ja-pisarz z Rymów życia i śmierci, na marginesie - polecam tę powieść; w twórczości Łysiaka, choćby Flecie z mandragory, pojawia się ów, wspomniany wcześniej przez Wishkę, topos "dobrego gangstera"; Andrzejewski Popiół i diament, od razu w tym przypadku mamy ekranizację Wajdy.

Oczywiście wszystko zależy od interpretacji i perspektywy, wielokrotnie ci antybohaterowie są po prostu postaciami o skomplikowanej budowie psychicznej, pełni wątpliwości, etc., ale myślę, że nie byłoby większych problemów ze stwierdzeniem antybohaterskości u Silnego choćby.

W każdym razie, powodzenia przy pisaniu pracy. ;-)

PS. Aktualnie czytam Pod wulkanem M. Lowry'ego - Konsul nie jest bynajmniej kimś superporządnym.

Ostatnio edytowany przez _49 (26-09-2008 12:48)


Jenerał Sowiński stracił dla Polski nogę, Walery Sławek stracił dla Polski oko, Aleksander Kwaśniewski stracił dla Polski 10 kilo.

Offline

 

#6 26-09-2008 18:42

hellsink

Ibuprom MAX

4415761
Zarejestrowany: 27-10-2006
Posty: 88

Re: Antybohater w literaturze i filmie

Wikipedia mówi :"W literaturze i filmie, antybohater jest fikcyjną postacią posiadającą niektóre cechy bohatera. Robi czasem rzeczy heroiczne, jednak sposób, w jaki to robi lub jego intencje, niekoniecznie muszą być heroiczne. Takie postacie są najczęściej neutralne, mają ostry temperament i są twarde na zewnątrz, jednak "miękkie" w środku." hmmm Rincewind T.Pratchett ;)
W sumie pod tą regułkę podpada też postać Geralta z Rivii  aka Wiedźmin A.Sapkowskiego

Ostatnio edytowany przez hellsink (26-09-2008 18:47)


http://img228.imageshack.us/img228/4873/lolce8.gif

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.dzieciaczkowo.pun.pl www.dreamteam2.pun.pl www.rudolfik-ekonomiczna.pun.pl www.rusinow.pun.pl www.e-wpf.pun.pl