#13 05-11-2007 20:49

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Yerba Mate

Ok, dzisiaj zamówiłam Romance ;) mam nadzieję, że dojdzie do końca tygodnia. [Następnym razem kupię już w sklepie. O ile będzie ten następny raz.]
Mam tylko kilka pytań - do Czarodzieju [i dobra, wiem, że na innych forach są FAQi i różne wątki, ale już tam, żeby tam nie śmiecić, spytam tu ;)]:
- Ile razy można parzyć te same fusy?
- I ile trzeba wsypać tego suszu? Słyszałam, że aż pół kubka.
- No i ile minut? Czytałam, że wystarczą 2.
- Masz bombillę i to specjalne naczynko? ;) czy pijesz normalnie z kubka?


________________
Tysięczny post :|
Gońcie mnie :>


))<>((

Offline

 

#14 05-11-2007 22:53

Czarodzieju

Panadol

3697545
Call me!
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 30-10-2007
Posty: 26
WWW

Re: Yerba Mate

spoko mogę odpowiedzieć na pytania:) więc tak:
1. Zależy to od gatunku herbaty i tego czy ma w sobie liście/gałązki. Z romance robilem max 3 razy, ale podawane jest że można i 7, ale nie zgadzam sie z tym.
2. Ja proponuję na początek 4 lyzeczki / szklankę, wg mnie pół na pół to przesada, ale jak kto lubi. Ja piję najmocniejszą 7-8ł/ szklankę
3. Wg mnie mate najlepiej smakuje jak jest odstana jakies 12h(naprawdę jakos inaczej smakuje), ale mozna pic bezposrednio po zaparzeniu (pamietaj nie wrzątkiem:) ) czyli własnie około 2 minut.
4. Nie mam bombilli ale przymierzam się do kupna. Indianie by nas spalili na stosie za to w jaki sposob przyrządzamy mate, no ale trzeba sobie jakos radzić - tak piję z kubka;) Po zaparzeniu przelewam przez sitko z jednego kubka do drugiego tak aby oddzielic mate od fusów

ps. mi paczki przychodziły zazwyczaj do 48h, a raz mi przyszła w ciagu 12h - nie pytaj mnie w jaki sposób:P


Zazwyczaj nie czytam tego co piszę.

Offline

 

#15 06-11-2007 10:02

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Yerba Mate

Fajnie :) dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Ciekawi mnie tylko te 12h. Po prostu zalewasz, zostawiasz na 12h i potem pijesz zimną? [a może można odgrzać w mikrofali? hahaha to dopiero by była profanacja :D]


))<>((

Offline

 

#16 06-11-2007 16:49

Czarodzieju

Panadol

3697545
Call me!
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 30-10-2007
Posty: 26
WWW

Re: Yerba Mate

hehe dokładnie, profanacja:) nie wiem czy można, ale jak można zwykłą herbatę to pewnie można i tę. A co do odstawiania herbaty, to dokładnie tak robie jak napisałaś. Zazwyczaj robię wieczorem dzbanek 2L, i mam na caly następny dzień co pić:)


Zazwyczaj nie czytam tego co piszę.

Offline

 

#17 06-11-2007 17:32

wishka

Administrator

2527533
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 403
WWW

Re: Yerba Mate

O matko, ale to wszystko skomplikowane :P Ja jestem uzależniona od herbat, dziennie wypijam do 15 (w kubku 0,5l), ale akurat mate nie miałam okazji pić :) I także znam ją z książek Cortazara :P Trza bedzie kiedyś spróbować, porozglądam sie w Krakowie.


http://www.denness.net/scrobblersig.php?username=wishka

Offline

 

#18 06-11-2007 17:55

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Yerba Mate

Do mnie już wysłali ;] jutro lub pojutrze dojdzie :D


))<>((

Offline

 

#19 06-11-2007 20:37

Czarodzieju

Panadol

3697545
Call me!
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 30-10-2007
Posty: 26
WWW

Re: Yerba Mate

ciekaw jestem Twoich odczuć Aha, napisz o tym jeśli możesz:)
W ogóle z tego topicu zrobiła się jakoś publiczna prywatna rozmowa:P No może teraz się wishka włączyła:P


Zazwyczaj nie czytam tego co piszę.

Offline

 

#20 07-11-2007 16:04

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Yerba Mate

@15:34:
:D no dobra, doszło. Więc, jeszcze nie próbowałam, zalałam 2 kubki.
Jeden, wypełniony do połowy suszem, zostawiam do jutra ;)
Do drugiego nasypałam ze 4 łyżeczki i "odcedziłam" po paru minutach ;) Jak trochę przestygnie, to spróbuję :D

Ale muszę powiedzieć, że nie wygląda to zbyt ładnie :D taka papka jakaś zielona. A zapachem przypomina mi kompot wigilijny, o ile ktoś tam to jeszcze zna ;)

Za niedługo skosztuję z kubka nr 2 i dam znać, więc stay tuned ;)

A z rozmowy zawsze może ktoś skorzysta ;P

__________________________________________________________________

Updejt ;)

No dobra, wypiłam :D Hmm, smak muszę powiedzieć specyficzny, nie da się go opisać chyba. Aromat, jak wspomniałam, przypomina wigilijny kompot, smak dużo bardziej gorzki od zielonej herbaty. Gorycz uderza najbardziej za pierwszym łykiem, potem jest już spoko.
Muszę powiedzieć, że poczułam małe kopnięcie ;) ale nie wiem na ile to yerba, a na ile efekt placebo ;)
Cóż, przekonamy się jeszcze.
Trochę tylko zniechęca ten cały proces parzenia i zabawa z bebeluchą ;) Może faktycznie z bombillą byłoby raźniej.

_____
Reż te herbę, hahaha :D


))<>((

Offline

 

#21 16-11-2007 16:05

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Yerba Mate

Tylko dlaczego nikt mi tego nie powiedział? ;(

www.seym-mate.org.pl napisał:

Tradycyjnie przyrządzając herbatę paragwajską należy wsypać około pół naczynia i zalać zioła wodą zimną, aby rozdrobnione liście namokły i pozbyły się tym samym goryczki. Po odlaniu tego gorzkiego napoju należy zaparzyć yerba mate wodą 70-80 stopni Celsjusza i parzyć około 3-5 minut (nie dłużej).

Damn.. ;) a mnie tu ta gorycz uderzała i myślałam, że skonam. No nic, na razie jest ok, ale nie wiem czy dołączę do grona mateistów ;)
Tylko co do tego 'kopnięcia' to teraz nie wiem. Mogło mi się za tamtym razem wydawać... Myślę, że zielona herbata daje mi większego ;)


))<>((

Offline

 

#22 12-01-2008 22:50

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Yerba Mate

No słuchajcie mateiści ;) Mam tu tutorial do sporządzania yerby mate, zrobiony specjalnie dla mnie przez koleżankę z Argentyny, więc trzymajmy się tego :D bo jest najbliższy ideałowi.
Tym razem już będę zmuszona zakupić tykwę i bombillę ;)

Rzecz po angielskiemu, myślę, że nie będzie większych problemów ze zrozumieniem.
Yerba Mate Tutorial by Cy.


))<>((

Offline

 

#23 12-01-2008 23:49

polepiony

Ibuprom MAX

Skąd: Nybro/Lublin
Zarejestrowany: 28-12-2006
Posty: 55

Re: Yerba Mate

Nawet nie wiedziałem, że mamy tutaj taki wątek ;P
Dla wszystkich zainteresowanych... Wojciech Cejrowski o Yerba Mate :)


http://static.last.fm/depth/advertising/lastfm/mini_grey.gif

Offline

 

#24 13-01-2008 13:13

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Yerba Mate

Hehe, no to to znam znam. Ale kurde, wiecie co.. jak teraz czytam te swoje [traumatyczne] doświadczenia z yerbą, to chce mi się śmiać. Czarodzieju, Ty jednak lepiej się zastanów nad tymi 12h :D słyszałam, że takie długie 'parzenia' stosuje się jedynie do przygotowania naczynka do pierwszego użycia ;D więc ogólnie zostałam 'z lekka' wyśmiana jak się podzieliłam tymi nowościami :D
Ale trudno, no niech zostanie dla potomności, może ktoś doczyta do końca i uniknie tych ciężkich przeżyć.


))<>((

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.harrypotter.pun.pl www.odt.pun.pl www.bocianyzprzygodzic.pun.pl www.bzclan.pun.pl www.laurowa.pun.pl