• Index
  •  » Elektronika
  •  » Aphex Twin - Selected Ambient Works Volume II [1994]

#1 14-07-2007 01:13

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Aphex Twin - Selected Ambient Works Volume II [1994]

Wiem, że pewnie spóźniłam się z zachwytami o jakieś 13 lat, ale ciężko było mi się oprzeć.
Na pewno każdy z Was słyszał o Aphex Twin ;) domyślam się, że mogą być wśród nas zarówno fani pana Richarda D. Jamesa, jak i tacy, którzy nie wiedzą czym tak wszyscy się podniecają.
Tak czy inaczej obok AFXa nie da się przejść obojętnie ;)

http://img257.imageshack.us/img257/5929/folderhd7.jpg



Piszę, bo po raz gdzieś [dopiero!] tak piąty przesłuchuję Selected Ambient Works Volume II. Dotarłam do tej płytki bardzo późno, bo ok. miesiąc temu. Selected Ambient Works Vol. I znam już od dłuższego czasu, też bardzo lubię, ale na Vol. II zwróciłam szczególną uwagę, chyba przez oryginalność tego albumu [porównując z resztą twórczości AFXa]. Nie uświadczycie tutaj drill'n'bassu, beaty praktycznie nie istnieją, a wszystko klimatem przypomina Briana Eno [zresztą nie jest to tylko moje spostrzeżenie]. Jako, że Briana Eno uwielbiam, głównie za to, że potrafi stworzyć niepowtarzalny, oniryczny klimat, więc SAW2 szczególnie do mnie przemówiło.
W kilku słowach: ambient, niepokój, minimalizm.

Nie ma tu co się rozpisywać, chciałam Wam po prostu zwrócić uwagę na ten album, jeśli są jeszcze tacy, którzy go nie słyszeli, a nie są uprzedzeni do tego typu klimatów, to serdecznie polecam, bo wrażenia nieprzeciętne ;) [przynajmniej moje takie były], szczególnie do snu.
No i na koniec dodam, że płytka ta jest kolejnym dowodem na to, jak elastyczny potrafi być R. D. James.

A tutaj [po angielsku] można przeczytać coś więcej na temat albumu.
A tu odsłuch.


))<>((

Offline

 

#2 12-09-2007 03:02

Aes

Panadol

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 15-01-2007
Posty: 10

Re: Aphex Twin - Selected Ambient Works Volume II [1994]

No cóż, zawsze można ponarzekać, ze kompilując materiał z dwóch krążków wyszedł by jeden zajebisty (co jest prawdą w moim mniemaniu), ale nie będę tego robił. Płyta i tak się broni. Zdarzają się mielizny, wiadomo, ale jest tu kilka tak pięknych utworów, że aż dech zapiera. I dlatego właśnie ten krążek uważam za najlepszy w dorobku Ryśka, heh. ;-)

Moje typy: Cliffs, Rhubarb (kocham ten utwór, dosłownie; to jest więcej niż muzyka), Curtains, Blue Calx, Z Twig (prześmieszny ten kawałek, ale cudowny, heh) oraz Lichen.


Less is more.

Offline

 

#3 14-09-2007 14:25

aha

Administrator

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 12-10-2006
Posty: 1078
WWW

Re: Aphex Twin - Selected Ambient Works Volume II [1994]

Aes napisał:

No cóż, zawsze można ponarzekać, ze kompilując materiał z dwóch krążków wyszedł by jeden zajebisty (co jest prawdą w moim mniemaniu).

Może i masz rację, bo faktem jest, że czasem ciężko przebrnąć przez cały album. Zdarzają się nawet 45-minutowe ambientowe płyty, których jak posłuchać, to zdaje się, że minęło co najmniej dwa razy tyle czasu.
Jeśli chodzi o wybór ulubionych, to chyba mamy podobne ;) właśnie u mnie leci Curtains - można się rozpłynąć... niedawno leciał Rhubarb i to samo ;)
Tak czy inaczej, za każdym odsłuchem mnie ta płytka zaskakuje. Chyba ona najbardziej ukazuje geniusz AFXa ;)


))<>((

Offline

 
  • Index
  •  » Elektronika
  •  » Aphex Twin - Selected Ambient Works Volume II [1994]

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.worldofzombies.pun.pl www.jediacademy.pun.pl www.ncw-hyde-park.pun.pl www.antyk.pun.pl www.raiders-l2.pun.pl